Image Dyskusyjny Klub Książki w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie zainauguruje swoją działalność 23 kwietnia 2009 roku.


Dyskusyjny Klub Książki to wspólny projekt adresowany do wszystkich , którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Dyskusyjny Klub Książki w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie zainauguruje swoją działalność 23 kwietnia 2009 roku. Podobnie jak inne kluby w Polsce włączy się on w realizację wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wspierania sektora książki „Tu Czytamy!" podjętego przez Instytut Książki przy współpracy British Council.

Klubowiczem może zostać każdy- niezależnie od wieku i zainteresowań. Najważniejsza jest pasja czytania, ochota na rozmowę o tym co czytamy, a także chęć poznawania nowej literatury. Żabnieński Dyskusyjny Klub Książki spotykać się będzie raz w miesiącu. Lista uczestników, zgodnie z ideą programu jest otwarta. Każdy kto chciałby wziąć udział w dyskusji lub chwilowo być jej tylko biernym odbiorcą może przyjść na spotkanie. W DKK poznajemy współczesną literaturę - polską i obcą, wymieniamy swoje poglądy na literaturę, konfrontujemy gusta czytelnicze przy zachowaniu zasady, że nikt nikogo nie zmusza do wypowiedzi, a o przeczytanych książkach rozmawiamy w swobodny, niczym nieskrępowany sposób. Udział w DKK to przyjemnie, a zarazem pożytecznie spędzony czas.

Instytut Książki opracował model prowadzenia klubów w bibliotekach w Polsce w oparciu o wzorce angielskie - w Wielkiej Brytanii Kluby istnieją od 1926 r. i są niezwykle istotnym elementem życia literackiego, mają wpływ na rynek książki, w tym na najważniejsze nagrody literackie, a nawet nakłady książek. Celem programu jest wykreowanie mody na czytanie, poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury oraz promowanie aktywnego udziału w życiu literackim. Jego realizacja możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem i moderatorem Żabnieńskiego DKK jest Pani Anna Wierzbicka.

Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie uczestnictwa w DKK właśnie do Biblioteki w Żabnie pocztą elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie: (14) 645-69-31 lub osobiście. Każdy uczestnik Klubu otrzyma egzemplarz książki do przeczytania. Po dyskusji omówione egzemplarze wracają do organizatora po czym następuje wymiana książek z innymi Klubami w Polsce. Organizatorzy zapewniają ciekawą lekturę i miłą atmosferę.

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki:  

są dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach,

klubowicze mogą zapoznać się z nowymi autorami i gatunkami literackimi,

na spotkaniach mogą podzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury,

uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich ani znać się na lekturze,

jest to doskonały sposób na poznanie nowych ludzi oraz świetna zabawa,

optymalna wielkość jednej grupy to 2 – 12 osób,

przy filiżance kawy lub herbaty można miło spędzić wolny czas,

spotkania mogą być nieformalne prowadzone przez moderatora albo przez samych członków Klubu,

spotkania nie mają ściśle ustalonej formy oraz określonego wieku uczestników.

 

Zasady Dyskusji:  

szanujemy opinie innych,

nie oceniamy gustów czytelniczych członków grupy,

nie wszystkie lektury przypadną nam do gustu, ale mimo to spróbujemy je przeczytać,

przychodzimy na spotkanie nawet, jeśli nie udało się nam dokończyć lektury,

każdy członek grupy jest w niej mile widziany, bez względu na to w jakim tempie czyta bądź też ile swojego czasu może spędzać z grupą,

jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki,

przede wszystkim mamy się dobrze bawić!

JSN Nuru template designed by JoomlaShine.com