Image Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa i edytorstwa. W tym roku w obchody tego święta włącza się także Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie.


Na czytelników oprócz ciekawej literatury w tym dniu czekają także słodycze. Również w tym dniu inauguruje swoją działalność w Żabnie Dyskusyjny Klub Książki . Wszystkich zainteresowanych udziałem w klubie serdecznie zapraszamy na godz. 18.00 do żabnieńskiej biblioteki.

Pomysł organizacji Światowego Dnia Książki zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Bibliotekarze w Żabnie zamiast róż przygotowali dla czytelników słodycze.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.