Image Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klub Książki w Żabnie dotyczyło książki Wiesława Myśliwskiego Traktat o łuskaniu fasoli. Jest to książka wybitna - została doceniona zarówno przez krytyków jak i czytelników. Była nagrodzona Nagrodą Literacką NIKE 2007 oraz uznana przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” jako „książka roku 2006”. Była też nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2007.  

           


Książka ma formę monologu i przedstawia losy bohatera, którego nie znamy z imienia i nazwiska. Pewnego dnia odwiedza go tajemniczy przybysz, który chce kupić fasolę. Bohater proponuje mu wspólne łuskanie fasoli, podczas którego wspomina całe swoje życie. Opowiada o przypadającym na czas wojny dzieciństwie, kiedy stracił całą rodzinę, wspomina swoją młodość – czasy szkolne i pierwszą pracę. Przywołuje również w pamięci swoje marzenia o saksofonie, grę w zakładowej orkiestrze i pracę za granicą.

Historia opowiedziana przez Myśliwskiego to książka niezwykła, pełna mądrości i  złotych myśli. Nie jest to książka łatwa, chociażby ze względu na swoją formę. Jak zauważyli klubowicze nie da się jej czytać w pośpiechu, wymaga ona skupienia i refleksji.

 

Kolejne spotkanie odbędzie się już w czwartek 17 grudnia 2009 r. o godz. 18:00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie. Dyskusja dotyczyć będzie książki Erica-Emmanuela Schmitta Oskar i pani Róża. Serdecznie zapraszamy stałych klubowiczów jak też osoby, które pragną dołączyć do DKK, by móc z innymi podzielić się swoimi refleksjami na temat przeczytanej lektury.