Image III Międzygminny Konkurs Recytatorski w Roku Czesława Miłosza to wspólna inicjatywa Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Gminnego Centrum Kultury w Żabnie, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Dąbrowskiego Domu Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej. Założeniem organizatorów jest, by konkurs odbywał się każdego roku dwuetapowo, za każdym razem dedykowany jest pamięci innego poety. Eliminacjom konkursowym w roku poświęconym Czesławowi Miłoszowi towarzyszyło motto  „Pomóż mi stworzyć miłość wiecznie żywą/ Z mojej wytrwałej ze światem niezgody”.

Konkurs przeprowadzany jest w dwóch gminach: Żabno i Dąbrowa Tarnowska. Jego celem jest popularyzacja twórczości Czesława Miłosza.

Jury w składzie: Lidia Holik - Gebernat – przewodnicząca, Wojciech Markiewicz (dyr. GCK w Żabnie) Jadwiga Kusior (dyr. MBP w Dąbrowie Tarnowskiej), Paweł Chojnowski (dyr. DDK w Dąbrowie Tarnowskiej), Marta Warias (dyr. MGBP w Żabnie), mając na uwadze interpretację utworu, kulturę słowa, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny, przyznało trzy równorzędne nagrody, a otrzymały je:  Julia Kurzydym (Szkoła Podstawowa w Żabnie), Anna Zych (Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej) oraz Karolina Król (Szkoła Podstawowa nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej). Laureaci otrzymali pamiątkowe medale wykonane specjalnie na tę okazję.

Konkurs zakończył finałowy koncert z udziałem Lidii Holik - Gebernat, nestorki Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, na zakończenie aktorka przeprowadziła również warsztaty literackie, w których podkreśliła wysoki poziom interpretacji wykonanych utworów przez młodzież oraz udzieliła profesjonalnych porad: wrażliwości na język poetycki, własne przeżycia, emocje i doznania.

Patronat nad konkursem oraz koncertem finałowym objęli: burmistrz Żabna Stanisław Kusior, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek oraz starosta tarnowski Mieczysław Kras.