Image Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie bierze udział w drugiej rundzie Programu Rozwoju Bibliotek. To ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych znajdujących się na wsiach i w małych miastach.

Program ten jest prowadzony przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Fundusze pochodzą z grantu przekazanego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gates i są przeznaczane na wyposażenie bibliotek w sprzęt informatyczny, cykl praktycznych szkoleń, wzmacnianie środowiska bibliotecznego, promocję bibliotek.

W ramach tego programu żabnieńska biblioteka pozyskała sprzęt informatyczny wraz z oprogramowaniem o łącznej wartości około 88 tys. zł. Łącznie, wraz z filiami, otrzymała dziesięć zestawów komputerowych, laptop, pięć urządzeń wielofunkcyjnych, jedną kolorową drukarkę formatu A3, projektor multimedialny wraz z ekranem i pięć aparatów fotograficznych.

 

Środki budżetu programu przeznaczone zostały również na cykl praktycznych szkoleń dla bibliotekarzy: warsztatów na temat planowania rozwoju biblioteki oraz szkoleń informatycznych. Pracownicy M-GBP wzięli już udział w pierwszych z pięciu dwudniowych warsztatów, których tematem była „Biblioteka jako miejsce społeczne”, w tym miesiącu rozpoczną także szkolenia komputerowe, dzięki którym będą mogli w pełni wykorzystywać dostarczony do bibliotek sprzęt.

W związku z uczestnictwem w Programie Rozwoju Bibliotek żabnieńska placówka poszerza swoją ofertę m.in. o interaktywny kurs języka angielskiego dla dzieci oraz ferie z filmem w bibliotece.