"Pro Patria et memoria" - Ojczyźnie i pamięci - to szkic historyczny autorstwa Adama Tomczyka. Pokazuje w nim postawy powstańców styczniowych i ich ofiarę złożoną na ołtarzu ojczyzny, a z drugiej strony upomina się o pamięć po bohaterach i wydarzeniach.
 
 
 
 
Ta książeczka oparta na źródłach, wiele z nich przez 150 lat nie było publikowanych, przedstawia fragment lokalnej historii. Tak się składa, że równo 150 lat temu 21 i 22 marca 1863 roku w Żabnie zmarli z ran poniesionych w bitwie pod Grochowiskami dwaj powstańcy: Feliks Edmund Rucki i Władysław Chilewski.
 
Na ile to było możliwe po latach, autor dowiedział się coś więcej o nich i ich rodzinach. Czytelnik znajdzie w niej również informacje z tamtych czasów od Siedliszowic aż po drugi koniec gminy Żabno - Łęg Tarnowski. Wydawcą książki jest Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie. Zachęcamy wszystkich do przeczytania tej publikacji, bo jak w ostatnich słowach  tego szkicu pisze autor „Niech ta 150 rocznica powstania styczniowego będzie rodzajem patriotycznych rekolekcji z pamięcią w tle”.
 
JSN Nuru template designed by JoomlaShine.com