Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie brała udział w programie Kulturalnie i Obywatelsko w Bibliotece przygotowanym przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

 

 


 

Biblioteka w Żabnie realizowała ścieżkę tematyczną Młodzieżowe kluby filmowe, dzięki czemu w M-GBP powstał Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy „Projekcja” - rozmowy o filmie po filmie. Członkami klubu są uczniowie Gimnazjum Publicznego, którzy spotykają się raz w miesiącu, by wspólnie obejrzeć film i o nim porozmawiać.


Dotychczas w ramach działania klubu odbyły się cztery projekcje filmowe, na których wykorzystywane były filmy udostępniane bezpłatnie przez CEO wszystkim bibliotekom uczestniczącym w projekcie. Klubowicze obejrzeli: „Nowoczesny transport”, „Kulturę daru”, Żywnościokilometry” oraz „Opowieść o rzeczach”. Są to filmy dokumentalne poruszające tematykę środowiska naturalnego, zgubnego wpływu człowieka na naszą planetę oraz aktywizmu społecznego, mającego na celu zapobieganie degradacji środowiska.

Podczas spotkania czerwcowego, na którym omawiany był film „Opowieść o rzeczach”, MDKF w Żabnie gościł pana Mariusza Widawskiego – przedstawiciela CEO, uczestniczyła w nim również Marta Warias - dyrektor M-GBP. Po projekcji wywiązała się żywa dyskusja na temat konsumpcjonizmu. Młodzież trafnie wskazywała przyczyny takiej postawy – często ulegamy reklamom, które tworzą w nas pragnienie posiadania, szybko zmienia się moda, przez co wciąż kupujemy nowe rzeczy; przyczyn konsumpcjonizmu należy również szukać w poprawie warunków gospodarczych, czasem także w chęci zaimponowania innym nowymi gadżetami. Skutkiem tego zjawiska jest tworzenie nietrwałych produktów, nadmierna eksploatacja dóbr naturalnych, zanieczyszczenie środowiska, osłabienie lokalnych gospodarek, a wszystko dlatego, że zyski stają się ważniejsze niż ochrona środowiska. Następnie uczestnicy spotkania zastanowili się, co każdy z nas może zrobić, aby zmniejszyć szkodliwość nieodpowiedniego gospodarowania zasobami naszej planety. Na koniec młodzież wspólnie wykonała plakat promujący zachowania proekologiczne.

 


 

 

JSN Nuru is designed by JoomlaShine.com