Po raz kolejny Filia M-GBP w Niedomicach przyjęła do grona czytelników uczniów I klasy Szkoły Podstawowej w Niedomicach, którzy wraz ze swoją wychowawczynią Anną Drąg wzięli udział w lekcji bibliotecznej pt. ”Już czytam sam”.

 

 

 


 

Zanim jednak pierwszaki zostały zaproszone do samodzielnego poznawania zaczarowanego świata baśni i bajek musiały wykazać się niemałą wiedzą rozwiązując przygotowane dla nich przez bibliotekarza zadania. Egzaminowe zagadki wyjaśniły uczniom znaczenie kluczowych pojęć związanych z biblioteką takich jak: biblioteka, czytelnia, księgarnia i pozwoliły na uzasadnienie różnic pomiędzy nimi. Korzystając z elementów rozsypanki pierwszoklasiści krok po kroku poznawali drogę powstawania książki zanim w końcowym efekcie trafi ona do rąk czytelnika. 

Po omówieniu opisu bibliograficznego książki, dzieci zmierzyły się z próbą utworzenia takiego opisu na podstawie ilustrowanej bajki. Z zadania tego wywiązały się znakomicie. Nie sprawiło im także trudności rozwiązywanie wierszowanych zagadek, które podpowiadały jaki rodzaj literatury jest dostępny na półkach w bibliotece. Następnym krokiem w drodze do zostania dobrym czytelnikiem było odczytanie listu do dzieci z prośbą o poszanowanie książki. Po jego odczytaniu, na podstawie własnych spostrzeżeń, dzieci układały regulamin poszanowania książki.
Uwieńczeniem lekcji było złożenie przyrzeczenia o dobrym traktowaniu książek i pasowanie na czytelnika biblioteki. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek. Nie zabrakło też słodkiego co nieco za aktywny udział w lekcji bibliotecznej, w trakcie której dzieci zapoznały się z rolą i funkcją jaką pełni biblioteka w środowisku.


Nagrodą dla bibliotekarza była obietnica złożona przez małych czytelników, iż będą teraz częściej odwiedzać bibliotekę, gdzie będą na nich czekać liczne przygody w bajkowym świecie i gdzie zawsze będą mile widziani.

 

 


 

 

JSN Nuru is designed by JoomlaShine.com