Pomimo wakacyjnej pory członkowie DKK w Żabnie nie robią sobie wolnego i spotykają się, by rozmawiać o przeczytanej lekturze. Lipcowe spotkanie poświęcone było książce Ivana Klimy „Ani święci, ani anioły”.

 

 


 

Autor powieści to wybitny czeski pisarz, dramatopisarz, eseista, stawiany w jednym rzędzie obok Milana Kundery czy Vaclava Havla. W 2002 został odznaczony Medalem Za Zasługi I stopnia. Akcja „Ani święci, ani anioły” rozgrywa się w Pradze lat 90-tych, czyli już po upadku komunizmu. Główną bohaterką jest czterdziestokilkuletnia dentystka, cierpiąca na depresję, samotnie wychowująca dorastającą córkę. Kobieta próbuje odnaleźć sens w życiu, próbuje uporać się z przeszłością - uporządkować swoje uczucia względem zmarłego ojca oraz byłego męża, który zostawił ją dla innej. Przypadkowo rozpoczyna także bliską znajomość z o wiele młodszym od siebie mężczyzną, kiedyś uczniem jej byłego męża. Jest to trudna miłość, nie tylko ze względu na dzielący ich wiek, ale także doświadczenia - Krystyna to córka komunistycznego aktywisty, natomiast Honza jest pracownikiem urzędu tropiącego zbrodnie minionego systemu, jest też synem ofiary tego reżimu. W swoim dziele Klima ukazuje również trudne relacje rodzic - dziecko. Dorastająca córka bohaterki sprawia problemy wychowawcze, zaniedbuje naukę, sięga po narkotyki.


„Ani święci, ani anioły” to powieść poruszająca wiele problemów, m.in. rozliczanie się z przeszłością, samotność, rozterki egzystencjalne, a wszystko to na tle historii Czech XX wieku. Książka uczy wybaczania oraz zrozumienia siebie i innych.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 29 sierpnia w M-GBP w Żabnie o godz. 18.00. Tym razem klubowicze będą dyskutować na temat powieści Jerzego Pilcha „Marsz Polonia”.