Zakończyły się Wakacje, a wraz z nimi również zajęcia literacko-plastyczne, które przygotowała Filia biblioteczna w Niecieczy dla wszystkich najmłodszych czytelników. W tym roku dzieci miały okazję poznać Reksia i jego przyjaciół.

 

 

 Popularny piesek znany jest przede wszystkim z serialu animowanego i to już od ponad czterdziestu lat, a jego przygody do dzisiaj można oglądać w telewizji. Dzieci podczas zajęć w bibliotece miały okazję poznać jego książkową wersję. Czytały zabawne i pouczające opowiadania i oglądały pięknie zilustrowane książki. Do przeczytanych tekstów powstało wiele kolorowych prac. Najmłodsi wymyślali śmieszne i ciekawe tytuły dalszej serii przygód o Reksiu. Mali czytelnicy pracowali również z książkami „Reksio w domu i ogrodzie” i „Relsio na wsi” pełnymi łamigłówek, labiryntów, obrazków do odwzorowania i wielu innych ciekawych zadań i ćwiczeń. Dla maluszków zostały przygotowane proste malowanki. Prace dzieci będzie można oglądać w bibliotece do końca września.

Podczas wakacji dzieci wzięły również udział w zajęciach edukacyjnych „Bezpieczny komputer”, które miały na celu pokazać jak należy mądrze posługiwać się komputerem jako urządzeniem, a także Internetem. W zajęciach została wykorzystana książka Piotra Haraszewskiego o tym samym tytule. Dzieci wskazywały różne zagrożenia płynące z korzystania z komputera i Internetu. Szukały sposobów na to, aby komputer był dla nich bezpiecznym urządzeniem. W dyskusji wyłonił się problem uzależnienia od niego, co dało okazję do rozmowy o innych uzależnieniach, w które mogą wpaść zarówno dzieci, ale również osoby dorosłe. W drugiej części spotkania mali czytelnicy wzięli udział w zajęciach z artystycznego recyklingu komputerowego. Wykonali plakat „Bezpieczny komputer”, wykorzystując do tego zepsute, ale bezpieczne elementy komputera i akcesoriów z nim związanych m. in. części klawiatury, myszki, płyt, słuchawek czy kabli. Na plakacie zostały spisane zasady bezpiecznego korzystania z komputera.

Wakacje to czas, aby w bibliotece spotkać się z przyjaciółmi przy okazji zajęć, ale również podczas gier stolikowych czy gry w ping-ponga, a z tych możliwości młodzi czytelnicy bardzo chętnie korzystali.