Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie tradycyjnie, w ostatni czwartek miesiąca spotkał się, aby porozmawiać o odczuciach, jakie wywołała powieść Herty Müller „Lis już wtedy był myśliwym”.

 

 

 Autorką książki jest niemiecka pisarka, laureatka literackiej nagrody Nobla, urodzona w roku 1953 w zamieszkałej przez niemiecką mniejszość narodową socjalistycznej wówczas części Rumunii.

Omawiana na spotkaniu książka Herty Müller wywołała szereg emocji wśród klubowiczów. Rozwinęła się żywa dyskusja na temat stylu pisania autorki, przedstawionych w książce czasów i własnych doświadczeń klubowiczów z czasów komunizmu.
Powieść nie ma liniowej budowy. Wydaje się, że wszystko w niej opisane trwa jednocześnie, z pominięciem następstwa czasowego. Doba nie dzieli się na następujące po sobie godziny. Fabuła jest poszatkowana, autorka przedstawia kolejne scenki komunistycznego terroru, a nie typową akcję.
Powieść H. Müller zadziwia, wprawia w osłupienie, szokuje, pozostawiając poczucie przerażenia oraz ulgę, że ta rzeczywistość nas nie dotyczy.

Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się 2 stycznia o godz. 18.00. Tematem dyskusji będzie kryminał Zygmunta Miłoszewskiego „Ziarno prawdy”.

 


 

 

JSN Nuru template designed by JoomlaShine.com