finalpasierbminiW poniedziałek zakończyły się trzydniowe zmagania recytatorskie uczestników V Międzygminnego Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego przez: Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Żabnie, Gminne Centrum Kultury w Żabnie, Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej i Dąbrowski Dom Kultury.

Celem konkursu była popularyzacja twórczości ks. Janusza St. Pasierba. Konkurs miał za zadanie także wzbogacić obchody Roku ks. Janusza St. Pasierba w gminach: Żabno i Dąbrowa Tarnowska.

Finał Konkursu został przeprowadzony w trzech grupach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W kategorii szkół podstawowych najlepszy okazał się Maksymilian Mol z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, a kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła Iwona Pudełko z Publicznego Gimnazjum w Żabnie, zaś w kategorii szkół ponadgimnazjalnych nagrodę odebrała Karolina Jarosz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej.

Zwycięzcom zostały wręczone pamiątkowe statuetki oraz nagrody rzeczowe podczas Gali Finałowej na Sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury                w Żabnie. Gościem specjalnym Gali był Maciej Gąsiorek – aktor Teatru Rampa w Warszawie, znany także z serialu „Złotopolscy”, reżyser koncertów Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Katedrze Wojska Polskiego, scenarzysta i konferansjer symfonicznych koncertów edukacyjnych Festiwalu Ogrody Muzyczne na Zamku Królewskim w Warszawie. Maciej Gąsiorek przygotował recytację wybranych utworów ks. Pasierba, w którą włączył żabnieńską młodzież i laureatów Konkursu.
Uczestnicy Gali mogli też obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą osobie ks. Pasierba autorstwa Krzysztofa Wójcik – dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żabnie.

PATRONAT HONOROWY nad Konkursem objęli:
Stanisław Kusior – Burmistrz Żabna
Stanisław Początek – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej
Roman Łucarz – Starosta Tarnowski.