Już po raz drugi w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie gościł Roman Pankiewicz, pisarz i podróżnik. Podczas spotkania autor promował swoją najnowszą książkę „Matuszka Rosija - pierwszy żywioł”, która wchodzi w skład zaplanowanego tryptyku: „Matuszka Rosija - pierwszy żywioł”, „Niemcy - drugi żywioł” oraz „Islandia - trzeci żywioł”.

 

 

 


Roman Pankiewicz urodził się w 1958 roku w Krakowie. Ukończył szkołę hotelarską w Zakopanem. Pokochał wędrówki po tatrzańskich szlakach, co przełożyło się na późniejszą chęć poznawania świata. Znajomość języków obcych wyniesiona ze szkoły hotelarskiej zaowocowała wysłaniem go przez pracodawcę na kilka lat najpierw do Moskwy, potem do Frankfurtu w Niemczech, następnie swoją pracę zawodową łączył z podróżowaniem w Islandii.

 

„Matuszka Rosija - pierwszy żywioł” to relacja z 3,5 letniego pobytu autora w Moskwie w latach 1990 – 1993, w okresie rozpadu Związku Radzieckiego. Pobyt pana Romana w tym okresie za naszą wschodnią granicą związany był z pracą zawodową, ale był też okazją do obserwacji życia społecznego naszych sąsiadów. Podczas pobytu w Rosji podróżnik wykonał wiele zdjęć, które wykorzystał na spotkaniu do pokazu multimedialnego, ilustrującego tamtą rzeczywistość. Uczestnicy spotkania mogli m.in. poznać historię powstania Cerkwi Wasyla Błogosławionego, zapoznać się z życiem codziennym zarówno mieszkańców miasta jak i prowincji, ich biedą, brakiem bieżącej wody, problemem alkoholizmu, korupcją. Autor opowiadał o mentalności ówczesnych Rosjan, a także o ciekawych i humorystycznych zdarzeniach, jakim było niewątpliwie otwarcie w Moskwie pierwszej restauracji McDonalds.

W spotkaniu, które odbyło się w żabnieńskiej bibliotece, uczestniczyli uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Żabnie oraz młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żabnie.
Na zakończenie była możliwość nabycia książki autorstwa Romana Pankiewicza „Matuszka Rosija - pierwszy żywioł” oraz zdobycia autografu.

 


 

JSN Nuru template designed by JoomlaShine.com