lekcjaminiDzieci z Przedszkola Publicznego w Niedomicach wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły filię Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Niedomicach i wzięły udział w lekcji bibliotecznej pod hasłem „Dziecko ma prawo do błędu”.

Podczas spotkania najmłodsi czytelnicy obejrzeli wystawę zatytułowaną „Ostatni marsz”, która przybliżyła im postać Janusza Korczaka – pisarza z talentu, wychowawcę i pedagoga z powołania i wyboru, lekarza z wykształcenia, który ponad wszystko umiłował dzieci i ich dobro stawiał najwyżej w hierarchii wartości, którym hołdował.
Następnie na podstawie zachowań bohaterów literackich takich jak Pinokio, Czerwony Kapturek, Konik Garbusek zastanawiano się, czy dziecko ma prawo do błędu oraz wyrażania swoich emocji. Odbyła się na ten temat żywiołowa dyskusja z dziećmi. Owocem tej rozmowy stało się przekonanie, iż dziecko ma prawo do błędów, dzięki nim bowiem dąży ono do doskonałości.
Przedszkolaki wysłuchały też głośnego czytania bajek autorstwa Anny Kozłowkiej „Czy lew może się bać?” oraz „Małe zwierzątko i silny niedźwiedź”, pochodzących ze zbioru bajek pt. „Zaczarowane bajki, które leczą dla dzieci i dorosłych”. Bajki te służą bajkoterapii, gdyż odzwierciedlają przeżywane przez dzieci problemy, a także pomagają w szukaniu alternatywnych rozwiązań. Bibliotekarka na zakończeniu spotkania poprosiła dzieci o wykonanie ilustracji do wysłuchanych bajek.