Człowiek rozwija się w każdym okresie swojego życia - od narodzin aż do śmierci. Każdy okres życia stawia go przed nowymi zadaniami i nowymi wymaganiami ze strony otoczenia.

Całe dzieciństwo czyli od narodzin do 10 roku życia to zaledwie 1/10 naszego życia, a wczesne dzieciństwo obejmuje pierwsze trzy lata, to tylko 3%. Te 3% ma jednak znaczenie kluczowe dla biegu procesu rozwoju i tego co osiągamy w każdym kolejnym etapie życia. Nie ma przesady w powiedzeniu, że te wczesne lata życia to fundament, podstawa, bagaż na całe życie. To wtedy decyduje się w dużym stopniu to, czy będziemy ciekawi świata czy nie, jaki będzie nasz poziom zaufania wobec innych ludzi, czy będziemy lubili się uczyć i zdobywać to co nieznane.

Podstawowe zadania dorosłych względem rozwijającego się małego dziecka dotyczą dwóch kwestii: tworzenia mu odpowiednio bogatego i zróżnicowanego otoczenia oraz tworzenia takiego środowiska społecznego, aby możliwy był rozwój umiejętności komunikacyjnych, poznawczych i emocjonalnych.
Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie wyszła naprzeciw potrzebom najmłodszych czytelników. 10 stycznia otworzyła podwoje Akademia Malucha, do której zapisało się 15 dzieci. Maluchy wraz z rodzicami będą spotykać się w Oddziale dla dzieci i młodzieży raz w miesiącu. Zajęcia prowadzone są przez bibliotekarkę, która podczas wspólnej zabawy z dziećmi i rodzicami pokazuje, jak prostymi sposobami można pomagać dzieciom w ich rozwoju. Rodzice mogą obserwować swoje pociechy, odkrywać wartość wspólnej zabawy, wzmacniać relacje z dziećmi, a także wymieniać się doświadczeniami z innymi rodzicami.
Pierwsze spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, gdyż uczestniczyło w nim 18 dzieci w wieku od 3 do 5 lat oraz ich rodzice. Początkowo nieśmiałe maluchy stały się odważne, brały udział w różnych zabawach, malowały kredkami, śpiewały i słuchały bajeczki pt. „Chcę mieć przyjaciela”. Poznawały się wzajemnie, a z czasem poczuły się swobodnie w swoim towarzystwie. Dzięki Akademii Malucha biblioteka zyskała nowych czytelników, ponieważ niektórzy wypożyczyli książeczki do domu.

Ewa Czarna
Kierownik Działu Gromadzenia i Udostępniania Zbiorów MGBP w Żabnie