Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie zakwalifikowała się do trzeciej edycji projektu „O finansach… w bibliotece”. Do konkursu wpłynęło 139 zgłoszeń z całej Polski. Komisja rekrutacyjna zaopiniowała do udziału w projekcie 114 bibliotek z 15 województw.

Projekt „O finansach... w bibliotece” jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Celem projektu jest zwiększenie u osób starszych (powyżej 50 roku życia) wiedzy ekonomicznej i umiejętności korzystania z usług finansowych, w tym z bankowości elektronicznej.
Bibliotekarze M-GBP w Żabnie są już po szkoleniu przeprowadzonym przez ekspertów ds. edukacji ekonomicznej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, gdzie dowiedzieli się, w jaki sposób korzystać z przygotowanych na potrzeby projektu narzędzi – kursów e-learningowych i scenariuszy spotkań.
W ramach kursu odbędzie się 5 spotkań szkoleniowych. Każde z nich będzie poświęcone innym zagadnieniom związanym z bezpiecznym i świadomym korzystaniem z usług finansowych. Tematyka zajęć to m.in.:

1. Jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem?
- Zasady tworzenia budżetu domowego.
- Racjonalne planowanie wydatków.
- Kupowanie przez Internet – zasady bezpieczeństwa, prawa konsumenta.
2. Bank przez Internet – jak założyć e-konto i robić przelewy przez Internet?
- Podstawowe usługi bankowe (konto osobiste, lokaty, rachunki oszczędnościowe, kredyty, karty płatnicze i kredytowe).
- Korzyści dla klientów banków związane z usługami (bezpieczeństwo środków, gwarancje bankowe, możliwość pomnażania środków – oprocentowanie itp.);
- Wybór konta bankowego – dostosowanie do potrzeb i preferencji klienta, porównanie przykładowych ofert banków komercyjnych i spółdzielczych.
- Koszty usług bankowych – jak je sprawdzać?
3. Kredyty, lokaty i karty – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową?
- Kredyt a pożyczka – podobieństwa i różnice.
- Co powinien wiedzieć kredytobiorca – ocena zdolności kredytowej, zawieranie umowy kredytowej, koszt kredytu.
- Jak odróżnić bank od parabanku? Sprawdzanie wiarygodności instytucji finansowych.
- Rodzaje kart płatniczych, czym się różnią i do czego służą?
- Jak korzystać z bankomatu?
4. Jak wybrać polisę ubezpieczeniową?
- Na czym polegają ubezpieczenia? Ubezpieczenia obowiązkowe a dobrowolne.
- Prawa klienta firmy ubezpieczeniowej – jak z nich korzystać?
- Odwrócona hipoteka a dożywotnia renta – możliwe korzyści i zagrożenia dla osób starszych.
5. Bank centralny a inne banki.
- Wpływ działalności NBP na nasze życie codzienne.
- Nowe zabezpieczenia polskich banknotów.
- Jak porównywać ceny walut i najkorzystniej wymieniać złotego?
- Korzyści i obawy związane z wejściem Polski do strefy euro.
Chętne osoby zapraszamy do osobistego lub telefonicznego zgłaszania się w bibliotece. Istnieje możliwość zapisu do dwóch grup zajęciowych:
Grupa I – 1 lipca 2014 r. (wtorek), godz. 10:00