VI Międzygminny Konkurs Recytatorski upamiętniający 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (1944-2014) to wspólna inicjatywa Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie, Gminnego Centrum Kultury w Żabnie, Dąbrowskiego Domu Kultury oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Przeprowadzany jest on w dwóch gminach: Żabno i Dąbrowa Tarnowska. Honorowy patronat nad konkursem objęli Burmistrz Żabna Stanisław Kusior oraz Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek.

Celem konkursu jest pielęgnowanie pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Konkurs ma za zadanie oddać hołd heroizmowi i tragizmowi powstańców w roku obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania. Składa się on z dwóch etapów: gminnego oraz międzygminnego. Występy uczestników w eliminacjach gminnych gminy Żabno oceniało jury w składzie: Paweł Chojnowski (dyr. DDK w Dąbrowie Tarnowskiej, przewodniczący), Jadwiga Kusior (dyr. MBP w Dąbrowie Tarnowskiej) oraz Marta Warias (dyr. M-GBP oraz GCK w Żabnie).

W kategorii wiekowej: szkoła podstawowa komisja konkursowa po przesłuchaniu 12 uczestników przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

I. miejsce: Patrycja Gierczyńska (SP w Żabnie)
Karolina Magiera (SP w Sieradzy)
II. miejsce: Karolina Padło (SP w Żabnie)
III. miejsce: Karolina Kościńska (SP w Niedomicach)
oraz wyróżnienie dla Aleksandry Złotowskiej (SP w Żabnie) oraz Amelii Liro (SP w Żabnie).

Natomiast w kategorii wiekowej: gimnazjum po przesłuchaniu 7 uczestników przyznano:

I. miejsce: Patryk Długosz (PG w Żabnie)
Jakub Rzeszutek (PG w Żabnie)
II. miejsce: Paweł Poręba (PG w Niedomicach)
III. miejsce: Wiktoria Sikora (PG w Niedomicach)

Laureatom wręczono dyplomy i nagrody książkowe, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Finał VI Międzygminnego Konkursu Recytatorskiego upamiętniającego 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbędzie się 15 maja 2014 r. o godz. 10:00 w Dąbrowskim Domu Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej. W programie – oprócz występów laureatów – przewidziano również projekcję filmu fabularnego „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w reż. Irka Dobrowolskiego.