Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie włączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile" upamiętniającej rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Akcja organizowana jest już po raz piąty przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z Warszawy. Co roku, 19 kwietnia, przekazywane są przechodniom żółte żonkile, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są one z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.
Wszystkich, którzy chcą oddać hołd bohaterom getta warszawskiego, zapraszamy 19 kwietnia, godz. 9:30 oraz 20 kwietnia, godz. 8:45 do żabnieńskiej biblioteki na projekcję filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943".