Czy kłamstwo ma krótkie nogi? A jeśli tak, to dlaczego? Na te pytania próbowały znaleźć odpowiedź dzieci z Przedszkola Publicznego w Niedomicach uczestnicząc w lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Niedomicach.

Tematem lekcji był motyw kłamstwa ukazany na przykładzie dziecięcych utworów literackich. Przedszkolaki wysłuchały głośnego czytania opowiastki pt. „Lena. Ile waży kłamstwo?” oraz wierszy polskich klasyków dziecięcych: „Kłamczuchy” Jana Brzechwy oraz „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” Juliana Tuwima.

Najmłodsi czytelnicy wspólnie z bibliotekarzem wymyślali wyrazy bliskoznaczne z wyrazem kłamstwo. Zapoznały się także z polskimi przysłowiami o kłamstwie. Na podstawie wysłuchanej historyjki autorstwa Grzegorza Kasdepki zatytułowanej „Co to znaczy…” przedszkolaki zrozumiały znaczenie powiedzenia „Wpuścić kogoś w maliny”. Celem lekcji bibliotecznej było wyciągnięcie przez dzieci morału, że prawda zawsze wychodzi na jaw i nigdy nie doczekuje się starości.